World coffee

Turecká káva

Ide pravdepodobne o najstarší spôsob prípravy kávy. Používali ju už Arabi a hlavne Turci, ktorí doviezli kávu a kultúru pitia kávy do Európy. Dodnes predstavuje najpopulárnejšiu šálku kávy na celom Balkáne. Je to jeden z mála používaných spôsobov prípravy kávy, keď sa káva dostáva do styku s vodou v bode varu.

Na prípravu tureckej kávy potrebujeme tradičnú džezvu, nazývanú aj ibrik. Ide o kónickú, najčastejšie mosadznú nádobu s dlhou rúčkou. používame najjemnejšie, takzvané prachové mletie kávy. Spôsob prípravy je v celku jednoduchý. Do džezvy dáme obvyklé množstvo kávy (7 – 9 g / šálka), podľa požadovaného množstva šálok.

Kávu zalejeme vodou, dáme na varič a pomaly privedieme do varu. Keď sa voda začne blížiť k bodu varu pomaly na nej začne stúpať pena a káva skypí. Vtedy dáme kávu dole z variča a počkáme kým pena mierne opadne a následne ju dáme znova na varič a celý proces opakujeme tri krát. Pri príprave pravej tureckej kávy sa po každom skypení zoberie pena lyžičkou a dá sa do pripravenej šálky. Z každého skypenia jedna šálka. Pena z prvého skypenia je určená pre hosťa. Pena je významným nosičom chutí a arómy, keďže je to v podstate emulzia z éterických olejov a vody. Pred podávaním počkáme, kým sa káva usadí na dne džezvy a opatrne nalejeme do šálok.

Ak pijeme kávu sladenú, tak cukor pridávame na začiatku ešte pred zaliatím vodou. Tradičná turecká káva sa podáva výrazne osladená, keďže chuť takto pripravenej kávy je prevažne horká. V arabských krajinách sa často káva ochucuje, kardamónom, škoricou, alebo vanilkou

 
googleddb29d4ffc673de5.html